Rekuperacja- co to takiego?

Podczas wentylacji ciepłe powietrze z domu jest usuwane, a na jego miejsce napływa świeże, zimne powietrze, które trzeba ogrzać. Wentylowanie pomieszczeń to konieczny zabieg, niestety może być przyczyną wysokich kosztów ogrzewania. I tu z pomocą przychodzi rekuperator. Co to jest rekuperacja? Na czym polega?

To dziwnie brzmiące pojęcie oznacza odzysk ciepła ze zużytego powietrza, które jest wywiewane z wentylacji w celu wstępnego podgrzania świeżego powietrza wtłaczanego do wentylacji. Pozwala zmniejszyć straty ciepła które wynikają  z wentylacji pomieszczeń. Sprawność odzysku ciepła solidnych urządzeń przekracza nawet 90%.

Oto najważniejsze plusy rekuperacji:

 • oszczędność- niższe koszty ogrzewania,
 • brak konieczności montażu drogich okien z nawiewnikami i mikrowentylacją,
 • lepsze samopoczucie dzięki mniejszej zawartości CO2 w powietrzu,
 • można zdecydować się na mniejsze grzejniki jak również mniejszej mocy piec grzewczy,
 • nawiewane do wnętrza powietrze jest filtrowane, dzięki czemu jest w nim mniej alergenów,
 • rekuperacja przyczynia się do obniżenia zawartość wilgoci w powietrzu wewnątrz domu,
 • brak zaparowanych  luster i okien nawet w łazience,
 • nie ma konieczności otwierania okien, można się więc odciąć od panującego na dworze hałasu.

Budowa rekuperatora
Składa się on z dwóch wentylatorów (nawiewnego oraz wywiewnego), a także wymiennika ciepła, w którym nawiewane powietrze jest podgrzewane do temperatury jakie ma powietrze wywiewane. Są w nim również montowane filtry, których zadaniem jest zatrzymanie zanieczyszczeń.
Do przekazywania ciepła z wydmuchiwanego powietrza do nadmuchiwanego można stosować różne rodzaje rekuperatorów:

 • z czynnikiem pośrednim (glikol,freon):
  -z obiegiem samoczynnym (rurka ciepła)
  -z obiegiem wymuszonym również pompy ciepła
 • rekuperatory przekazujące ciepło przez przegrodę płytową:

  -krzyżowe – prostopadłe kanały ustawione są do siebie i przez nie przepływa powietrze. W jednym ciepłe powietrze wywiewane grzejąc rząd kanałów z powietrzem spoza budynku. Stosując szeregowo dwa wymienniki można osiągnąć sprawność do 90%
  -przeciwprądowe – tutaj kanały powietrzne są ustawione równolegle. Strumień powietrza zimnego skierowany jest w odwrotnym kierunku do ciepłego.

Najłatwiej zamontować system rekuperacji na etapie budowy domu, gdyż istnieje konieczność doprowadzenia do większości pomieszczeń przewodów, którymi transportowane jest powietrze zarówno nawiewane i wywiewane. Przewody te mają  średnicę co najmniej kilkanaście centymetrów wraz z izolacją, która nie jest konieczna, ale jednak zalecana. Przewody takie niełatwo jest ukryć, gdy dom jest już wybudowany i wykończony.

Obecnie rekuperacja jest obowiązkowa w  budynkach przeznaczonych na pobyt 100 bądź więcej osób  lub o wymianie powietrza w wentylacji mechanicznej powyżej 500m3/h.

Rekuperację oferuje firma Ecoventi. Jej ofertę można znaleźć na stronie http://ecoventi.pl/.
Dzięki temu systemowi jest  możliwość sterowania wentylacją, a także oczyszczania powietrza. Koszty ogrzewania również zmaleją, w sposób naprawdę odczuwalny dla kieszeni.  Mogą to być nawet 20-30% mniejsze koszty na ogrzewanie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *