Kto zapewnia odzież roboczą pracownikowi?

Odzież robocza to ogólne określenie ubrań, które przeznaczone są dla pracowników, którzy wykonują pracę w różnych zawodach. W zależności od typu wykonywanej pracy powinni oni posiadać odpowiednią odzież, która będzie zapewniała wygodę, a zarazem ochronę.  

Według kodeksu pracy pracodawca ma obowiązek dostarczenia pracownikowi odzieży roboczej, a także oraz środków ochrony indywidualnej. Dodajmy, że ma to nastąpić nieodpłatnie. Nie ma możliwości aby pracodawca obciążył kosztami zakupu pracowników. Odzież powinna być dostarczona przed podjęciem pracy, natomiast jej przydział winien być odnotowany w imiennej karcie ewidencyjnej. Każdy pracownik  powinien mieć odrębną kartę.

Pracodawca powinien dostarczyć odzież roboczą, która spełnia Polskie Normy, w przypadku, kiedy własna odzież pracownika narażona jest na zniszczenie lub zabrudzenie bądź ze względu na specyfikę pracy, wymagania sanitarne lub higienę pracy.
Obowiązkiem pracodawcy jest również wyznaczenie stanowiska na którym konieczne jest stosowanie odzieży roboczej. Karą grzywny zagrożone jest niedostarczenie pracownikowi odzieży roboczej, bądź dopuszczenie go do pracy bez odpowiedniej odzieży, która jest przewidziana na danym stanowisku.

Zgodnie z Kodeksem pracy odzież i obuwie robocze są własnością pracodawcy.  To on ma obowiązek dopilnować, aby miały one właściwości użytkowe i ochronne. Po stronie pracodawcy leży również pranie, naprawa, konserwacja i odkażanie odzieży, chyba, że nie ma takiej możliwości. Wówczas czynności te może wykonać pracownik, należy mu się jednak za to ekwiwalent pieniężny w wysokości poniesionych kosztów. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy odzież została skażona środkami chemicznym,  materiałami biologicznie zakaźnymi bądź środkami promieniotwórczymi, wówczas to pracodawca bez wyjątku musi się zająć praniem takiej odzieży.

Odpowiednia odzież zabezpiecza przed zabrudzeniem ciała, urazami mechanicznymi, czyli chroni zdrowie pracownika. Wykonywanie niektórych zawodów byłoby wręcz niemożliwe bez odpowiedniej odzieży roboczej np. w straży pożarnej, szpitalu czy zakładzie chemicznym.

Odzież robocza powinna odpowiadać warunkom pracy, w zależności od tego czy jest to praca na zewnątrz czy wewnątrz, latem czy zimą.

Podstawowe cechy odzieży roboczej

  • wygoda użytkowania
  • wytrzymałość mechaniczna
  • dobre odprowadzanie wilgoci
  • trwałość
  • odporność na odbarwienia kolorów

Na rynku można dostać różne typy odzieży roboczej. Np. firma Berendsen, której ofertę można znaleźć na stronie http://www.berendsen.pl/odziez-robocza oferuje 4 podstawowe kolekcje odzieży roboczej:

Industry basic– uniwersalna odzież mająca zastosowanie w różnych dziedzinach przemysłu. Wykonana z trwałych, przewiewnych tkanin (mieszanka poliestru i bawełny)
Motion– w skład kolekcji wchodzą spodnie, ogrodniczki, bluzy. Odzież posiada liczne kieszenie. Dodatkowo zastosowano w niej elastyczną tkaninę w ramionach, co  zapewnia swobodę ruchów.
Food line– spełnia normy  Haccp. Jest trwała, nawet po wielu cyklach prania.
Automotive– kolekcja samochodowa która dopasowana jest kolorystycznie do barw firmowych oraz modeli wiodących producentów
To tylko niewielka część oferty. Więcej informacji znajduje się na wspomnianej stronie internetowej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *