Co to są sprężyny gazowe?

Sprężyny gazowe to inaczej siłowniki, teleskopy, amortyzatory. Wypełnione są gazem neutralnym. Stosowane są wszędzie tam gdzie trzeba coś przytrzymać, podnieść, nacisnąć bądź ciągnąć bez wykorzystywania siły zewnętrznej.
Najbardziej popularnym zastosowaniem dla są pokrywy bagażnika oraz maski silnika w samochodach.

Sprężyny gazowe wypełnione są sprężonym azotem, który działa przy tym samym ciśnieniu na powierzchnie przekroju tłoczyska różnej wielkości skutkując uwalnianiem siły w kierunku wysuwu. Azot jest to gaz obojętny, nie pali się, nie wybucha i nie jest trujący.

Sprężyny gazowe mogą pracować w temperaturach otoczenia od -20 C do +80C. Występują również takie, które maja specjalne uszczelnienie, które pozwala pracować w temp od -45 C do do +200 C.

Możemy wyróżnić następujące typy sprężyn gazowych:

  • pchające– Podczas wciskania tłoczyska ujawnia się dodatkowa siła tarcia, która wynika z nacisku uszczelnień elementów ruchomych
  • ciągnące- dodatkowa siła tarcia wynikająca z nacisku uszczelnień ruchomych  elementów, pojawia się podczas wyciągania tłoczyska
  • blokowane– dają takie same korzyści co sprężyny gazowe podnoszące, a ponadto umożliwiają  regulację bezstopniową podczas podnoszenia, pochylania czy opuszczania. Wykorzystywane są w  meblach, fotelach autobusowych, stołach podnoszonych.
  • o podwójnym skoku– wykorzystywane do ciężkich pokryw o dużym kącie otwarcia. Charakteryzuje się wolnym otwieraniem i zamykaniem danej konstrukcji. Sprężyny gazowe o podwójnym skoku mają dwa osobne cylindry i możliwość ustalenia różnej wartości siły dla każdego z nich.
  • teleskopowe– jest to typ sprężyn, który zbudowany jest z kilku wewnętrznych cylindrów wypełnionych mieszanką azotu. Wykorzystuje się je przy ograniczonych możliwościach zabudowy, w miejscach gdzie konieczne jest zastosowanie niestandardowej długości skoku

Jak zamontować sprężynę gazową?

Najlepiej  jest zamontować ją tłoczyskiem do dołu. W takiej bowiem pozycji sprężyna gazowa najlepiej tłumi, ponieważ wykorzystana zostaje amortyzacja hydrauliczna. Trzeba pamiętać, że ciśnienie wewnętrzne sprężyny może dochodzić do 300 Bar więc nie należy  jej otwierać sprężyny i modyfikować.

Żywotność sprężyny

Długość życia sprężyny gazowej zależy od wielu czynników. Jest to element zużywający się i nie ulega wątpliwości, że po pewnym czasie należy go wymienić. Ważnym czynnikiem wpływającym na żywotność sprężyny jest jej poprawne zamontowanie. Powinna mieć drobne luzy przy pracy. Gdy zamontujemy siłownik zbyt sztywno wówczas mogą ulec uszkodzeniu uszczelnienia wewnątrz sprężyny. Będzie to skutkowało szybszym rozszczelnieniem. Również temperatura ma wpływ na czas działania. Najdłużej sprężyny będą działały w stałej temperaturze.

Z reguły sprężyny gazowe pracują ok 30 tyś cykli bez widocznej utraty siły. Po koniec żywotności widać znaczny spadek siły jednak nie następuje nagłe uszkodzenie. W bezpieczny sposób można ją wymienić na nową.

Przechowywanie sprężyn gazowych
Mogą być one przechowywane w dowolnym położeniu. Długie magazynowanie nie powoduje spadku ciśnienia, można jednak zauważyć że po dłuższym okresie magazynowania pojawia się swoiste sklejenie zespołów ruchowych. Wymaga to wzrostu siły koniecznej do pierwszego uruchomienia sprężyny.

Sprężyny gazowe różnego rodzaju można kupić w firmie EA. Na stronie http://www.ea.krakow.pl/sprezyny-gazowe.html można znaleźć szczegółowe informacje dotyczące oferty.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *