Automatyka budynkowa – wygoda i oszczędność

W dobie wszechobecnych smartfonów, komputerów i Internetu nie można zapomnieć o nowinkach i usprawnieniach jakie oferuje automatyka budynkowa, która zajmuje się systemami sterowania i monitoringu budynków mieszkalnych oraz użytkowych (takich jak biura, hotele, szpitale, sklepy).

Inteligentne zarządzanie budynkiem

Automatyka budynkowa to gałąź automatyki, która obecnie rozwija się bardzo szybko. Dzięki zastosowaniu rozwiązań oferowanych przez automatykę budynkową możliwe jest zoptymalizowanie kosztów utrzymania i eksploatacji budynku oraz sprawne monitorowanie i zapewnienie bezpieczeństwa jego użytkowników, a także podniesienie poziomu komfortu i wygody. BMS (Building Management Systems), czyli Systemy Zarządzania Budynkiem to system zintegrowanej kontroli, monitorowania oraz optymalizacji pracy instalacji i urządzeń technicznych w budynkach. W praktyce, takie inteligentne zarządzanie obejmuje sterowanie oświetleniem (zewnętrznym i wewnętrznym) i ogrzewaniem w budynku, wentylacją oraz klimatyzacją, systemami monitoringu i alarmowymi, systemami przeciwpożarowymi, systemami dostępu i ochrony mienia. Dzięki wszystkim tym funkcjom dostęp do każdego z urządzeń jest niezwykle prosty i szybki, a także zapewnione jest maksimum bezpieczeństwa na terenie obiektu. BMS to system bardzo rozbudowany, ale sprawdza się szczególnie w budynkach o dużej powierzchni i kubaturze, takich jak hotele albo szpitale oraz wszędzie gdzie koszty eksploatacji są bardzo wysokie. Dzięki automatyce budynkowej możliwa jest bowiem redukcja kosztów związanych na przykład z ogrzewaniem i wentylacją, ponieważ urządzenia są optymalizowane nie tylko pod względem temperatury, ale także wykrywania obecności w danym pomieszczeniu. Oprócz tego nie można zapomnieć o obniżeniu kosztów obsługi budynku – całodobowe monitorowanie wszystkich systemów może odbywać się bez udziału tak dużej liczby osób. Ze szczegółową ofertą oraz przykładowymi realizacjami na istniejących obiektach można zapoznać się na stronie https://www.sabur.com.pl/. Firma Sabur oferuje też rozwiązania z zakresu automatyki w innych branżach, takich jak infrastruktura, elektroenergetyka czy energetyka cieplna.

Komponenty używane w automatyce budynkowej

Implementacja automatyki budynkowej zależy od rodzaju budynku oraz konkretnych funkcji, które mają być zapewnione. Bardzo często automatyka budynkowa czerpie inspiracje z urządzeń wykorzystywanych w automatyce przemysłowej, gdzie do sterowania i monitorowania systemu używa się przekaźników, sterowników PLC oraz paneli operatorskich HMI i wizualizacji SCADA. Te komponenty dają dużą niezawodność instalacji, jednak wymagają odpowiednich umiejętności, wiedzy i doświadczenia ze strony programisty. Takie rozwiązania są najczęściej realizowane w budynkach użytkowych, na przykład szpitalach, fabrykach albo budynkach wielorodzinnych. Pod adresem strony https://www.sabur.com.pl/ dostępne są opisy wdrożeń obrazujących wykorzystanie wyżej wymienionych komponentów.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *